udział w postępowaniach mediacyjnych

udział w postępowaniach mediacyjnych

MEDIACJA

jest  bardzo dobrym sposobem rozwiązywania konfliktu, w którym biorą udział skłócone strony i mediator.

Istnieje  możliwość reprezentowania stron w postępowaniu mediacyjnym.  Znając specyfikę  postępowania mediacyjnego i  naszą rolę w mediacji, jesteśmy w stanie pomóc zarówno dla stronom, jak i mediatorowi.

mEDIATOR

Mediator to osoba godna zaufania, wpisana do wykazu prowadzonego przez sąd okręgowy, której zadaniem jest pomoc w wypracowaniu porozumienia, poprzez ułatwienie stronom rozmowy, łagodzenie napięć w trakcie negocjacji, zadawanie pytań. Spór muszą rozwiązać same strony konfliktu.

SPRAWA SĄDOWA

Sąd aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę może skierować strony do mediacji.

Mediatora wskazuje sąd, ale strony mają prawo wybrać innego. Postępowanie mediacyjne winno trwać nie dłużej niż miesiąc, z tym że na zgodny wniosek stron może być przedłużone .

Postępowanie mediacyjne nie jest jawne a mediator jest obowiązany zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, o ile strony nie zwolnią go z tego obowiązku.

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół, w którym nie . umieszcza się treści wypowiedzi stron a jedynie wynik mediacji. Wynikiem mediacji jest zawarcie bądź też nie ugody przed mediatorem. Ugodę podpisaną przez strony, mediator wraz z protokołem niezwłocznie składa do sądu.

UGODA

Zawarta w postępowaniu mediacyjnym ugoda podlega zatwierdzeniu na wniosek strony przez sąd i powinna być przez strony dobrowolnie wykonana. W przypadku gdyby jedna ze stron nie chciała wykonać ugody dobrowolnie, to wówczas sąd nada zatwierdzonej ugodzie mediacyjnej skutki prawne zrównane z ugodą sądową, w tym w szczególności w zakresie możliwości skierowania jej do egzekucji. Wszczęcie postępowania mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia roszczeń  i przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone.

Zawarcie ugody przed mediatorem i jej zatwierdzenie przez sąd kończy postępowanie sądowe w sprawie powodując znaczne obniżenie jego kosztów oraz przyspieszając rozstrzygnięcie.