Rodzice maja prawo do zawarcia porozumienia w przedmiocie powierzenia opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców oraz warunki kontaktowania się z dzieckiem przez drugiego z nich.
Zazwyczaj jednak jest to najtrudniejszy problem do rozwiązania podczas trwania rozwodu jak i po nim.
W przypadku braku takiego porozumienia, jeżeli dziecko przebywa stałe u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem, a nawet zakazać spotykania się z dzieckiem; zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu; zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd; ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość; zakazać porozumiewania się na odległość. Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania
Jak widać, rozstrzygnięcie w sprawie opieki na dzieckiem nie jest ani łatwe, ani proste. Dysponując profesjonalnym pełnomocnikiem uzyskujemy wsparcie, które może okazać się kluczowe dla pozytywnego zakończenia sporu.